חדלות פירעון

//חדלות פירעון
חדלות פירעון2020-05-11T14:45:54+03:00

מהפכה של שמחה עם החוק החדש!! איך לא חשבו על זה קודם??

חדלות פירעוןהחל מיום 15 לספטמבר 2019 נכנס לתוקף החוק החדש שחל על חייבים שעד כה יכלו לטפל בחובותיהם במסגרת ההוצאה לפועל, שם פתחו בהליכים מסוג איחודי תיקים או צווי תשלומים ולחילופין  פעלו במסגרת בית המשפט שם פתחו בהלכי פשיטת רגל.

מטרתו העיקרית של החוק החדש שנקרא : "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי" היא להסדיר את סך החובות תוך התמקדות בשיקומם והבראתם הכלכלית של החייבים וזאת במקום הענישה שהייתה נהוגה עד כה מטעם מערכת ההוצאה לפועל ובתי המשפט.

הרעיון העומד מאחורי החוק החדש הוא שאדם החייב כסף אינו פושע ולכן אין כל סיבה ש"יוענש" בעיקולים והגבלות לתקופה כ"כ ארוכה, דבר שהיה מייאש אותו בהליך הקודם ועל כן היה נמנע מלפעול להסדרת חובותיו.

סוף כל סוף המחוקק, בתי המשפט, מערכת הגביה והאכיפה (לשכות ההוצאה לפועל), כונס הנכסים הרשמי הבינו: אין טעם להכניס אדם להליך שלא ניתן לצאת ממנו!!!!

זאת בדיוק הסיבה שגם המונח "חייב"  שונה וכעת בהתאם לחוק החדש המונח הנכון יהא "יחיד", כלומר, אדם פרטי שאינו חברה שצבר חובות שאין ביכולתו להחזיר או שיש ביכולתו להחזיר בפריסת תשלומים נוחה, על כן שמו של החוק מלמד על השינוי בתפיסה לגבי שיקומם הכלכלי של החייבים.

בהתאם לחוק החדש, התהליך מוגבל לתקופה של עד ארבע שנים, כך שבסיומם יקבלו חייבים רבים את צו ההפטר המיוחל (הפטר מלשון – פטור מהחוב) וכך יתחילו חיים חדשים נטולי חובות  וללא הגבלות ועיקולים.

כדי להגיש בקשה שכזאת, היקף החוב יעמוד על סך של 50,000 ₪ לפחות  (למעט מקרים חריגים בהם תהא לרשם הסמכות להצדיק מתן "צו לפתיחת הליכים", צו שעד כה הוגדר כ"צו כינוס").

כמו כן, חובות שאינם עולים ע"ס של 150,000 ₪ יוגשו ללשכת ההוצאה לפועל, כאשר בסיומו של התהליך תהא לרשמים הסמכות ליתן צו הפוטר את החייבים מחובותיהם, סמכות שעד כה הייתה נתונה לבתי המשפט המחוזי.

לעומת זאת, חובות העולים ע"ס של 150,000 יוגשו לכונס הנכסים הרשמי (אשר ימנה ממונה מטעמו) ולאחר כשנה ידון התיק בבית המשפט השלום (ולא במחוזי כפי שהיה נהוג עד כה) כאשר הרעיון המרכזי העומד מאחורי המעבר לערכאה נמוכה יותר הוא לקצר את זמני ההמתנה לדיונים בחצי שנה, כלומר במקום להמתין כשנה וחצי לדיון בבית המשפט המחוזי, כעת הדיון יתקיים לאחר כשנה בבית משפט השלום ובמהלכו ניתן יהא לקבוע תכנית פירעון לתקופה של כ – 3 שנים נוספות!!! ובדיוק מהסיבה הזאת הודיעו המערכת המשפטית שלטובת הטיפול בתיקים אלה גויסו 8 שופטים נוספים שידונו בהליכי חדלות פירעון, וזאת בנוסף לשופטים המכהנים כיום.

בדיון יוצגו מס' אפשרויות להסדרת החובות וכל זאת לצד תכנית הבראה ושיקום  כלכלי אותה ידרשו החייבים לעבור כתנאי לקבלת ההפטר, במסגרתה יעברו הדרכה פיננסית בדבר התנהלותם הכלכלית והוצאות התא המשפחתי.

אין ספק שהחוקים והפקודות המוכרים עברו מספר שינויים מהותיים המיטיבים במיוחד עם החייבים, כגון פרק הזמן שנקבע לביטול הענקה, כלומר, עד כה – לפי פקודת פשיטת הרגל, אדם שהעביר נכסים בתקופה שעד 10 שנים לפני שנעשה פושט רגל – רשאי היה הנאמן (במקרים מסוימים) לבטל הענקה שכזאת.

כעת פקודה זו בוטלה, ובהתאם לחוק החדש, התקופה שבה רשאי יהא הנאמן לבטל הענקה שכזאת (במקרים מסוימים) התקצרה לפרק זמן של עד 7 שנים בלבד, דבר שמאפשר לחייבים שהעבירו נכסים  8 או  9 שנים קודם לכן – להיות מוגנים.

שינוי משמעותי נוסף, נוגע לעניין סדרי הנשייה והאיזון שבחלוקת הכספים, כך שנושים בעלי זכות חוב בדין קדימה (רשויות המס', המוסד לביטוח לאומי וכד') ייאלצו לוותר על חלק מהחוב לטובת הנושים הרגילים, אשר בניגוד לחוקים והפקודות הקודמים, נותרו לעיתים ללא חלק מכספי הנשייה, כך שהרווח העיקרי כולו של החייבים.

היתרון בהליך החדש הוא שהצורך בהחרגת החובות שבדין קידמה – מתייתר!!! וכך מרגע ההפטר ניתן להתחיל חיים של עצמאות פיננסית ושחרור של ממש גם מהלוואות וחובות.

שינוי המגמה המטיבה עם החייבים באה לידי ביטוי  כבר ביום 12.4.2019 בו נכנס לתוקפו חוק נתוני אשראי, התשע"ו- 2016 ("החוק החדש") המחליף את חוק שירות נתוני אשראי, התשס"ב- 2002 ("החוק הישן") וקובע הוראות חדשות בכל הנוגע לקבלת דו"חות אשראי, אופן הצגת המידע בדו"חות, תיקוני מידע וכן הלאה – ואף קובע כי מידע המצוי בידי חברות נותנות אשראי (כגון BDI / דן אנד ברדסטריט) אודות חייבים לא יימסר לאחר 3 שנים מסיום הליך הפש"ר (במקום 7 שנים שנקבעו בחוק לפני כן).

זה המקום להבהיר כי כונס הנכסים הרשמי ומערכת הגבייה והאכיפה הבינה שאוכלוסיית החייבים הינה אוכלוסייה מוחלשת ועל כן הם יעשו כל שבידם על מנת שחייבים יסיימו את ההליך בצו הפטר, וכל זאת תוך  שהמערכת עצמה תשלח תזכורות לחייבים לגבי התשלום והגשת הדוחות –  דבר שצפוי למנוע נשירה של חייבים מההליך.

עו"ד סיגל יעקבי  המשמשת כאפוטרופוס הכללי וכונסת הנכסים הרשמית של מדינת ישראל ציינה כי: "היעד הוא לאפשר לחייבים להגיע להפטר."

עוד ציינה עו"ד יעקב כי: "חייבים שנמצאים במסלול מוגבל באמצעים לא רואים שום אופק לסיום חובותיהם, מדובר בהליך שנולד בחטא ואין כל סיבה שחייבים נוספים יכנסו להליך הזה."

המסקנה הברורה העולה היא, כי חייב שיתנהל בהליך בהגינות ותום לב תוך שישתף פעולה עם דרישות ההליך אותם יהא עליו למלא, יוכל לזכות בצו ההפטר המיוחל בצורה קלה ומהירה הרבה יותר מכפי שהיה נהוג עד כה.

צפו בסרטונים

חוק הפטר מחובות החדש

חוק חדלות פירעון החדש והתועלת לציבור

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי – עו"ד עמירם אלקובי

כך בדיוק נראה צו לפתיחת הליכים לפי החוק החדש: חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. מרגע זה החיים של החייב הולכים להשתנות – לטובה!!! ככה זה כשבוחרים נכון, כשבוחרים בנו כמייצגים.

עו"ד לענייני פשיטת רגל

למידע נוסף השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

4.5/5 (4 Reviews)
שלח מייל
phone
חיוג מהיר
whatsapp
שלח הודעה
שינוי גודל גופנים
ניגודיות
השאירו פרטים
close slider
השאירו פרטיכם ונציג יחזור אליכם