חוק חדלות הפירעון עודכן לאחרונה כחלק מרפורמה מבורכת ומשמעותית בתחום זה, המאפשרת לנושים הסדרי חוב משופרים, ומסייעת לחייבים להשתקם כלכלית על מנת להחזירם למעגל העבודה במהירות.  

 

רפורמת חדלות הפירעון החדשה

בשנת 2019 נכנסה לתוקפה רפורמה חדשה ומשמעותית ביותר, המסדירה מחדש את חוק חדלות פירעון לחברות , תאגידים ואנשים פרטיים שאינם מסוגלים לעמוד בהתחייבויותיהם הכלכליות לנושים שלהם. מצב של חדלות פירעון הוא מצב בעייתי מאוד המשפיע על עתידם הכלכלי של החייבים ובני משפחותיהם לאורך שנים רבות.

 

מטרותיה העיקריות של הרפורמה

הרפורמה החדשה ״עושה סדר״ בסעיפים וחוקים רבים שלא עודכנו מאז ימי קום המדינה, ומטרותיה העיקריות הן לייעל ולשפר את התהליכים השונים של הסדרי החוב על מנת לצמצם פגיעה בחייבים, בנושים ובמשק הישראלי. הדגשים העיקריים בחקיקה החדשה הם:

 

  • הסדרי חוב מהירים על מנת שהחייבים יוכלו תוך ארבע שנים ל״היפטר״ מהחובות
  • שיפור החוק על מנת שהנושים יקבלו החזרים גדולים ככל האפשר מהכספים שסיפקו לחייבים
  • שיפור וייעול של תהליכים בירוקרטיים שונים
  • חלוקה מסודרת וברורה בין כונס הנכסים הרשמי (כנ״ר) לבין ההוצאה לפועל – בהתאם לגובה החוב
  • הקמת מערך פיקוח על החייבים

 

מהם השינויים העיקריים ברפורמה?

בעקבות הרפורמה שופרו ועודכנו מעל ל כ-400 סעיפים חוקתיים חדשים הפועלים לטובת שני הצדדים: הן לחייבים והן לנושים. השינוי העיקרי והחשוב ביותר הוא הגישה החיובית כלפי החייבים – בין אם מדובר על אדם פרטי או חברה, השמה אותם במרכז ומסייעת להם בשיקום על ידי מתן הקלות, תכניות ייעודיות, ונותנת כלים להתמודדות עם מצבם הכלכלי בעתיד – על מנת שיוכלו להמשיך בחיים ולחזור למעגל העבודה באופן מהיר ככל האפשר.